Najdete se také v průzkumu?

Přidáno: 26. 9. 2016 08:45:00

26 Září 2016

Podle nejnovějšího průzkumu MobilityMonitor společnosti LeasePlan řidiči velmi často a vědomě překračují povolenou rychlost. Nejhůře jsou na tom severské země, kde se jedná až o neuvěřitelných 90% řidičů a nejlépe USA, kde je to kolem 52%. V ČR přibližně 74% dotázaných, teda 1% nad celosvětovým průměrem. Průzkum byl prováděn na vzorku 4000 lidí ze 17 zemí z celého světa, a tak nemůže být jistě potvrzena skutečná reprezentativnost vzorku resp. objektivita zjištěných údajů.

Najdete se také v průzkumu?

Čeští řidiči jezdí vědomě rychleji, než smí. Povolenou rychlost překračují až tři čtvrtiny z nich

Tři čtvrtiny českých řidičů vědomě překračují povolenou rychlost. Česko se tak nevymyká z celosvětového průměru. Největší podíl řidičů nerespektujících rychlostní limity mají skandinávské národy. Ve Švédsku běžně překračuje povolenou rychlost 90 procent řidičů, v Dánsku 89 procent a v Norsku 87 procent. Jako nejdisciplinovanější vzešli ze studie respondenti ze Spojených států amerických (52 procent), Řecka (55 procent) a Španělska (60 procent). Vyplývá to z průzkumu MobilityMonitor společnosti LeasePlan, kterého se zúčastnily 4000 řidičů ze 17 zemí.

Praha - Tři čtvrtiny českých řidičů vědomě překračují povolenou rychlost. S podílem hříšníků 74 procent je Česko jeden procentní bod nad celosvětovým průměrem. Vyplývá to z průzkumu MobilityMonitor společnosti LeasePlan, kterého se zúčastnily 4000 řidičů ze 17 zemí.

Největší podíl řidičů nerespektujících rychlostní limity mají skandinávské národy. Ve Švédsku běžně překračuje povolenou rychlost 90 procent řidičů, v Dánsku 89 procent a v Norsku 87 procent. Jako nejdisciplinovanější vzešli ze studie respondenti ze Spojených států amerických (52 procent), Řecka (55 procent) a Španělska (60 procent).
"Nelze ale vyloučit, že lidé na severu Evropy jsou v posuzování vlastního chování za volantem kritičtější než obyvatelé jiných zemí," podotkl mediální zástupce LeasePlanu Pavel Hálek.
Třetina Čechů jezdí rychle tehdy, když je na silnicích minimální provoz, 28 procent překračuje rychlost jen na dálnicích a přibližně čtvrtina výhradně v době, kdy opravdu spěchá. Pětina řidičů z České republiky totiž nikdy nepřekračuje rychlost, když není ve voze sama. Něco málo přes desetinu respondentů uvedlo, že neriskují ve chvílích, kdy vezou děti.
Způsob, jakým se řidiči chovají na silnicích, může mít dopad nejen bezpečnostní, ale i ekonomický. V případě firemních aut mohou stylem jízdy ovlivnit výdaje svého zaměstnavatele na vozový park, například v oblasti pojištění. V Evropě zaplatí firma za palivo pro jeden vůz v průměru 2 tisíce eur ročně, jedna silniční nehoda ji přitom v průměru vyjde na 700 eur.

Zdroj: www.zpravy.aktualne.cz

Diskuse

(0 komentářů)

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení