Natáčet či nahrávat? Co všechno je povolené?

Přidáno: 26. 1. 2017 09:38:10

26 Leden 2017

Pokud Vám policista uděluje pokutu, můžete a máte právo si jej přitom natáčet na kameru či pořídit zvukovou nahrávku. Vystupuje zde totiž jako zástupce orgánu veřejné správy nikoliv jako soukromá osoba, tudíž se na něj nevztahuje zákon na ochranu osobních údajů. V tomto případě k tomu není potřeba ani jeho souhlas. A jak je to se zastupitelstvem? Více se dočtete v článku.

Natáčet či nahrávat? Co všechno je povolené?

Můžete si natáčet policistu, když vás pokutuje? A nahrávat jednání zastupitelstva?

Policista vám chce udělit pokutu a vy si jej budete při úkonu natáčet. Na jednání zastupitelstva budete pořizovat záznam. Někomu se to asi líbit nebude, rozebereme proto, zda jste v právu.

Možná jste si už položili otázku – mohu si policistu bez jeho souhlasu natáčet na kameru? In media res: Ano, můžete.
V českém právu platí pro občany (ne však pro stát či správní orgány) dlouholetá ústavněprávní zásada: Každý může činit vše, co není zákonem zakázáno – viz čl. 2 odst. 4 Ústavy ČR a čl. 2 odst. 3 Listiny základních práv a svobod.
Správní řád, zákon o policii, přestupkový zákon a ani jiný zákon pořizování zvukových nebo obrazových záznamů policistů nezakazuje. Ke zmíněné možnosti natáčení se kladně vyjádřilo dokonce ve svém stanovisku i Ministerstvo vnitra ČR. Z něj mj. vyplývá, že policista při provádění služebních zákroků a plnění zákonných úkolů nevystupuje jako soukromá osoba, ale vykonává působnost orgánu veřejné správy. Nevztahuje se tak zde  na něj ani zákon na ochranu osobních údajů – tedy z. č. 101/2000 Sb. – a též není v rozporu s občanským zákoníkem.

Musíme mít souhlas natáčeného policisty?

Nikoliv – audio- či videozáznam policisty, který vás např. pokutuje (či vás umravňuje na demonstraci) je možné pořídit i bez souhlasu zobrazených policistů. A to mj. proto, že policisté vystupují veřejně (tedy nikoliv soukromě) v záležitosti veřejného zájmu. Též jsou placeni z veřejných peněz. A rovněž tak vaše audio- či videonahrávka, může později  relevantně posloužit jako případný důkaz, respektive jako záruka zákonnosti – kontrola práce Policie ČR ze strany občanů.
Na tom, že přiměřené nahrávání je přípustné, se s právní doktrínou dlouhodobě shoduje i judikatura českého Nejvyššího správního soudu (viz např. Rozsudek NSS ze dne 31. 3. 2010, č. j. 5 As 37/2009–94).
Pozor ovšem na nahrávání tzv. třetích osob – tedy ne-policistů, od těch byste měli mít souhlas, že je můžete přiměřeně natáčet. Totéž platí i pro fotografování policistů, při výkonu služby je můžete fotit i bez jejich souhlasu.
Samozřejmě je nepřípustné, pakliže byste chtěli fotit policisty či policistky v jejich volném čase nebo při činnostech nesouvisejících s výkonem jejich služby – rozumnějším čtenářům netřeba zdůrazňovat, že nemožno natáčet či fotit policisty např. na toaletách či jiných obdobných „nepracovních" činnostech.

Můžeme si natáčet jednání zastupitelstva obce i bez souhlasu zastupitelů?

Nutno zdůraznit, že zasedání zastupitelstva jsou ze zákona veřejná! Neveřejná jsou jen jednání rady města (obce). Na zastupitelstvech se rozhoduje o zásadních veřejných záležitostech ve veřejném prostoru a přirozeně ve veřejném zájmu. A protože o peníze jde až v první řadě, v mnoha případech se tam rozhoduje o veřejných penězích, což si určitě zaslouží bedlivou veřejnou kontrolu. Včetně možnosti pořizování audio- či videozáznamu z jednání.
Pozor, města musí, z důvodu právní jistoty, ještě před zahájením jednání upozornit účastníky jednání zastupitelstva, že budou nahráváni. Pokud se tak někde na zastupitelstvech nedělo, šlo o nesprávný procesní postup a je dobře, že na to byly obce ze strany ÚOOÚ upozorněny.

V souvislosti s tématem bych rád zmínil jeden starší, avšak stále zajímavý judikát. Městský soud v Praze se již v roce 2011 vyjádřil k (dříve) kontroverzní otázce pořizování zvukových záznamů ze zasedání zastupitelstva obce občany, kde mj. uvedl: Jednání zastupitelstva obce obecně je podle obecního zřízení veřejné, což se týká všeho, co v průběhu tohoto zasedání odehraje, tedy včetně případných proslovů či jiných projevů soukromých osob, tedy těch, které nejsou členy zastupitelstva obce a ani jinak nejsou spojeny s fungováním obecní samosprávy.
Soud dále výstižně pokračoval, že každý je oprávněn pořizovat si pro své účely zvukový záznam zasedání zastupitelstva obce, a to včetně proslovů či jiných projevů soukromých osob, neboť nemají charakter projevů osobní povahy.
Pokud by i přesto některá ze soukromých osob měla za to, že pořizováním zvukového záznamu jejího vystoupení v rámci zasedání zastupitelstva obce jsou dotčena její osobnostní práva, může se ochrany těchto práv domáhat jen cestou žaloby k soudu ve věcech občanskoprávních, neboť řešení takového sporu náleží výhradně do působnosti a pravomoci soudu. Zejména je třeba zdůraznit, že řešení takového sporu nenáleží mezi úkoly Policie a její orgány tedy nemohou do takových sporů jakkoliv zasahovat, a to ani tím způsobem, že jednání některé z osob označily za přestupek.

Poučení z této kauzy je jasné, pokud by na vás při nahrávání zastupitelstva někdo – ať již zastupitel, či spoluobčan – zavolal Policii ČR, ta by v této věci neměla konat. A můžete tedy zastupitelstvo natáčet dále.

Podtrženo a sečteno

Můžeme si natáčet (ať již ve formě zvukového či obrazového záznamu) jednání zastupitelstva obce i bez souhlasu zastupitelů. V natáčení vám nemohou legálně zabránit ani pracovníci obecního úřadu či městská (obecní) nebo státní policie.

Zdroj: www.mesec.cz

Diskuse

(0 komentářů)

Tato stránka používá cookies. Vice info

Přihlášení