Pokuty ze zahraničí neházejte za hlavu

Přidáno: 20. 9. 2016 17:15:00

20 Září 2016

Řidiči pokutováni v zahraničí si mylně myslí, že pokuta do ČR nedorazí. Omyl! I pokud je pokuta nižší než zažitá hranice 70€ a kapacita tamních orgánů je dostačující, může se to stát. Přečtěte si více informací, ať nejste nepříjemně zaskočeni.

Pokuty ze zahraničí neházejte za hlavu

Víte, co dělat s dopravní pokutou ze zahraničí? Povíme vám to!

 Víte o tom, že od roku 2013 platí v zemích EU směrnice o přeshraničním předávání informací o dopravních přestupcích? No pokud ne, pak vás při dopravním přestupku v zahraničí nezachrání domněnka, že se vám přece nic nemůže stát a do Česka tahle pokuta nedorazí.

Díky nové směrnici platící několik let je totiž dost možné, že vám z letní dovolené přijde nepříjemná vzpomínka. "Obecně se vžilo, že dohledáváni jsou viníci pouze pokut od 70 euro, nicméně ani tato hranice není "záchranou". Je jen na vytíženosti policejních a dalších orgánů, zda nepřijde českému řidiči například pokuta i nižší z Nizozemska, Itálie, Rakouska nebo další země," říká vedení Ústředního automotoklubu (ÚAMK).
Následně nastávají rozdíly v tom, jak každá země přistupuje k vymáhání pokuty za dopravní přestupek. Například východní země si na pokutování zahraničních řidičů tolik nepotrpí, naopak vyspělejší "západ" vám nedá nic zadarmo a tvrdě vás potrestá.


Vědeli jste, že vymáhání pokut od zahraničních řidičů má v ČR na starosti celní správa? V zahraničí je to prakticky to samé a jejich vymáhání není úplně snadné, avšak ne nemožné. Pracovníci celní správy zašlou cizinci oznámení o nedoplatku, záleží ale jen na něm, jestli ho uhradí nebo jej bude ignorovat.
Pokud pak viník na zaslanou obsílku s pokutou nereaguje, pohledávka se po šesti letech odepíše. Jenže pozor! Ignorovat výzvu k zaplacení se tím pádem určitě nevyplatí, protože v případě, že se do dané země vydáte další rok opět na dovolenou, už tam vstupujete jako dlužník a při následné policejní kontrole nebo celní prohlídce na letišti  budete okamžite vyzváni k zaplacení dříve zaslané pokuty.


"Například v Itálii se po 60 dnech a v Nizozemsku po osmi týdnech výše pokuty dokonce zdvojnásobí. Navíc musí řidiči počítat s tím, že jen za přeshraniční vymáhání přibudou poplatky za administrativu. To pokud čeká viník až na vyrozumění od české policie. Odhadem vzrostou v tomto případě náklady o 200 a více korun," říká dále ÚAMK.
Pokud ale včas zaplatíte, tak například na Slovinsku dostanete slevu za včasné zaplacení. V Itálii se zase částka sníží o 30 %, když jí viník zaplatí do pěti dnů. Nejlepší je na tom Španělsko, které při zaplacení do dvaceti dnů sníží pokutu o polovinu.


Pozor je potřeba dát i na další fakt. "V Itálii, Rakousku, Francii a Nizozemsku je zodpovědný za spáchaný a nezaplacený přestupek majitel vozu. On zodpovídá vůči státním orgánům za to, že je uhrazena pokuta, bez ohledu na to, zda byl majitel za volantem nebo ne. Naopak například v Německu je zodpovědný vždy řidič," říká ÚAMK.

Zdroj: www.autoroad.cz

Diskuse

(0 komentářů)

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení